آیا در بازار موبایل تقلبی می فروشند؟

به گزارش دوست داشتنی ها، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ضمن ارائه توضیحاتی درباره موبایل های مونتاژ شده در کشور های ثانویه، گفت که این موبایل ها تقلبی نیستند و فقط ویژگی های متفاوتی دارند و به طور کلی موبایل های تقلبی گارانتی شرکتی ندارند.

آیا در بازار موبایل تقلبی می فروشند؟

به گزارش ایسنا، اخیرا رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران گفته بود که برخی واردکنندگان، گوشی های موبایل بی کیفیت را از کشور های مونتاژ کننده گمنام مانند نپال، بنگلادش و اندونزی وارد می کنند و با قیمت های نزدیک به نرخ گوشی های تولید شده در کشور های صاحب آن برند می فروشند.

در این رابطه محمدرضا عالیان اظهار کرد: شرکت ها در کشور های مختلف مخصوص نیاز های همان کشور کالا تولید می کنند، برای مثال قبل از تحریم ها برخی موبایل ها به سفارش ایران با کیبورد و سیستم عامل با زبان فارسی پیش فرض فارسی تولید می شد و حتی برخی نرم افزار های ایرانی به صورت پیش فرض روی این مدل های وارداتی سفارشی نصب شده بود.

وی افزود: فرض کنید همین موبایل های سفارش ایران در کشور های دیگر مثل امارات، هند و انگلستان فروخته می شد. نتیجه این بود که موبایل هایی که با ویژگی های خاص برای یک کشور ساخته شده بود، در کشور های دیگری فروخته می شد.

اما همچنان برند و قطعات موبایل تغییری نداشت؛ بنابراین به گفته سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل این موبایل ها متفرقه نیستند. در برخی کشور ها دو محصول خارجی وجود دارد یکی وارداتی است و دیگری تولید کمپانی خارجی در همان کشور است، مثلا سامسونگ در هند کارخانه زده و موبایل تولید می کند؛ بنابراین برخی مدل ها ویژه یک کشور تولید می شود که ویژگی های متفاوت دارند.

ممکن است مردم یک ناحیه از ظرفیت بالای باتری استقبال کنند، اما به دوربین اهمیت زیادی ندهند که برند ها برای آن ها این محصولات را تولید می کنند تا کالا اقتصادی تر شود.

عالیان با بیان اینکه حجم تولید متناسب با همان کشور و نه بازار جهانی است، توضیح داد: ایران در حال حاضر نمی تواند مستقیم با تولیدکنندگان بزرگ جهان کار کند و مجبور است از واسطه ها منطقه ای استفاده کند.

در این شرایط در مواردی ممکن است واسطه ها کالای مورد نظر واردکنندگان، از نظر قیمت را نداشته باشند و به جای آن پیشنهاد کنند که همین کالا های تولید شده در کشور های دیگر را بخرند.

اما به گفته وی اندازه بازاری که توضیح داده شد و ممکن است در آن تخلف صورت گیرد خیلی کوچک است و اصلاً با نیاز و مصرف بازار قابل قیاس نیست.

البته هر تخلفی مستلزم برخورد قانونی است و انجمن هم در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده، چرا که موضوع تازه ای نیست.

سخنگوی انجمن موبایل با بیان اینکه در این زمینه مکاتباتی اجرا شده تا مسئولان بررسی و راه چاره پیدا کنند، توضیح داد: صنف موبایل با تنش دچار گره می شود و چنین اخباری هم به جز ایجاد تنش فایده دیگری ندارد.

دستگاه های مسئول هم در حال پیگیری و بررسی موضوع هستند. رسیدگی به این ماجرا در حیطه وظایف بخش خصوصی نیست.

راه چاره مقابله با تخلفات، راه اندازی افق است

وی با تاکید بر اینکه با راه اندازی سامانه افق، امکان انجام این تخلفات وجود ندارد، اظهار کرد: با راه اندازی طرح افق همه چیز شفاف و مدیریت خواهد شد و نفع آن به مصرف کننده می رسید. اما نهاد هایی که مخالف این طرح هستند باید پاسخ دهند چه نفعی در عدم اجرای آن دارند.

عالیان در پاسخ به سوالی درباره نحوه تشخیص این موبایل ها در بازار، گفت: روی جعبه موبایل منطقه ای که موبایل در آن تولید شده و منطقه ای که موبایل برای آن تولید شده نوشته شده و فروشنده هم می تواند درباره این موضوع اطلاع رسانی کند.

وی با بیان اینکه به لحاظ قانونی هنوز در فرآیند های ثبت سفارش و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تفکیک ارزشی بین کالای تولید یک کشور با تولید کشور دیگر وجود ندارد، گفت: این موضوع در دست پیگیری است تا اصلاح شود و این دو دسته کالا از همدیگر تفکیک شود و به اندازه ارزش خودشان حقوق و عوارض گمرکی پرداخت کنند.

موبایل های مونتاژ در کشور های ثانوی، تقلبی نیستند

عالیان با بیان اینکه در این ماجرا همه موبایل ها اصلی هستند و چیزی تحت عنوان موبایل فرعی یا بی کیفیت یا تقلبی وجود ندارد، توضیح داد: اگر این موبایل ها بی کیفیت بود، مصرف کنندگان اصلاً تقاضای آن را نداشتند.

فقط ممکن است یک قابلیت بر اساس نیاز افراد بومی یک منطقه افزایش پیدا کرده و قابلیت دیگری از آن کم شده باشد. اما به هر حال قیمت این کالا ها با هم فرق دارد و باید بر اساس قیمت خریداری شده به فروش برسند.

گارانتی موبایل تقلبی، زیرپله ایست

سخنگوی انجمن موبایل همچنین در پاسخ به این سوال که گوشی تقلبی در بازار وجود دارد؟ توضیح داد: موبایل تقلبی یا فیک نمی تواند به صورت قانونی وارد شود، چون سازمان تنظیم مقررات رادیویی از هر محموله موبایل به صورت نمونه برداری تست انجام می دهد. ممکن است این کالا های تقلبی گارانتی هم داشته باشند، اما گارانتی آن ها شرکتی و رسمی نیست و زیرپله ای است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1159

به "آیا در بازار موبایل تقلبی می فروشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا در بازار موبایل تقلبی می فروشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید