پای چینی ها به مریخ باز می گردد

به گزارش دوست داشتنی ها، ماموریت تیان ون 1(Tianwen-1) سازمان ملی فضایی چین(CNSA) اولین عکس از سیاره سرخ را ثبت کرد.

پای چینی ها به مریخ باز می گردد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

فضاپیمای تیان ون 1 چین اولین تصویر خود از مریخ را در حین رسیدن به مدار این سیاره ثبت کرد. کاوشگر مذکور در کمتر از یک هفته آینده به مدار سیاره سرخ وارد خواهد شد.

سازمان ملی فضایی چین(CNSA) روز گذشته(5 فوریه) با انتشار این تصویر که توسط دوربین قدرتمند و با وضوح بالا تعبیه شده بر روی فضاپیمای تیان ون -1 گرفته شده است جدیدترین تصویر سیاره سرخ را منتشر کرد.

به گزارش این سازمان، این عکس سیاه سفید از فاصله 1.36 میلیون مایل(2.2 میلیون کیلومتر) از مریخ ثبت شده است.

در یکی از تصاویر نام مکان های مختلف سیاره مریخ به چشم می خورد برای مثال می توان مکان دشت هامونه اَسیدالیا، هامونه کرایس، فلاته نیم روز، دهانه شیاپارالی و دره مارینر را مشاهده کرد.

چین نخستین کاوشگر مریخ خود به نام تیان ون 1 (Tianwen-1) را 23 ژوئیه سال 2020 پرتاب کرد و قرار است اوایل ماه فوریه وارد مدار گردد و طی روزهای آینده روی سطح مریخ قرار خواهد گرفت.

تیان ون-1 که ترکیبی از یک مدارگرد و سطح نورد است روز آدینه 683 هزار مایل (1.1 میلیون کیلومتر) از مریخ فاصله داشته است. انتظار می رود این فضاپیما روز چهارشنبه(10 فوریه) وارد مدار مریخ گردد. این فضاپیمای پنج تنی موتورهای خود را خواهد سوزاند تا سرعت فضاپیما به اندازه کافی کاهش پیدا کند و توسط جاذبه مریخ به سمت پایین کشیده گردد.

سازمان فضایی چین همچنین گفت که تیان ون -1 چهارمین مانور اصلاح راستا را دیروز به اتمام رساند تا اطمینان حاصل گردد که فضاپیما برای ورود به مدار مریخ آماده است.

این فضاپیما طی 197 روز حضور در فضا 289 میلیون مایل(465 میلیون کیلومتر) را طی نموده و در زمان مانور اصلاح راستا حدود 114 میلیون مایل(184 میلیون کیلومتر) از زمین فاصله داشته است. سازمان فضایی چین گفت: تمام سیستم های فضاپیما در شرایط خوبی قرار دارند. فاصله زیاد بین زمین و تیان ون -1 به معنی تاخیر ارتباطی در حدود 10 دقیقه است. این بدان معناست که فضاپیما دستورات شروع عملیات را با دستورالعمل هایی که از قبل از مرکز کنترل هوافضای پکن به آن ارسال شده است، انجام خواهد داد.

تیان ون 1 پس از ورود به مدار، عملیات آماده سازی برای فرود در مریخ را شروع خواهد نمود. مدارگرد آن نیز تصویربرداری از مکان اصلی فرود که دهانه برخوردی بزرگ هامونه یوتوپیا(Utopia Planitia) در جنوب منطقه فرود فضاپیما وایکینگ 2 ناسا است را شروع خواهد نمود. چین در حال حاضر یک رای گیری عمومی 40 روزه را برای انتخاب نام برای مریخ نورد خود برگزار می نماید. سه نام مشهور برای انتخاب نهایی به کمیته ارسال خواهد شد.

اگر سطح نورد مبتنی بر انرژی خورشیدی تقریبا 530 پوندی(240 کیلوگرمی) به راحتی فرود آید، با استفاده از ابزار Subsurface Exploration Radar ویژگی های خاک سطح مریخ و توزیع احتمالی آب یخ را آنالیز خواهد نمود. این مریخ نورد همچنین دارای چند دوربین پانوراما و چند دوربین چند طیفی و چند ابزار برای تجزیه و تحلیل ترکیب سنگ ها است.

در همین حال، مدارگرد تیان ون 1 سطح سیاره سرخ را با دوربین هایی با وضوح متوسط و بالا و یک رادار صدایی آنالیز خواهد نمود و با یک مغناطیس سنج و ردیاب های ذرات، سایر کشف ها را انجام خواهد داد.

تیان ون -1 در ماه ژوئیه پرتاب شد و یک روز پس از مأموریت امید امارات متحده عربی و یک هفته قبل از فرود مریخ نورد استقامت ناسا به مریخ خواهد رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 782

به "پای چینی ها به مریخ باز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای چینی ها به مریخ باز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید