علت بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟

به گزارش دوست داشتنی ها، بلوغ زودرس یکی از اختلالات دوران کودکی است که درصد زیادی از بچه ها و والدین آنها را درگیر خود می نماید و به دو نوع مرکزی و محیطی تقسیم می گردد. علت بلوغ زودرس بسیار گسترده است اما از جمله دلایل آن می توان به ژنتیک، قومیت، چاقی و مواد شیمیایی اشاره نمود.

علت بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس بدین معناست که علائم بلوغ جنسی کودک زودتر از موعد مقرر نمایان گردد که شامل عظیم شدن سینه ها، مو های زائد و تغییرات صدا می گردد. به این ویژگی ها، خصوصیات ثانویه جنسی گفته می گردد. بلوغ زودرس قبل از 8 سالگی در دختران و قبل از 9 سالگی در پسران اتفاق می افتد. بچه های که دارای اختلالاتی در بلوغ هستند معمولا دچار رشد زودرس می گردند، اما در مواردی هم برعکس اتفاق می افتد و بلوغ دیررس به وجود می آید. علاوه بر اثرات فیزیکی، اثرات روانشناختی نیز در بلوغ زودرس اهمیت دارند.

انواع بلوغ زودرس

به طور کلی دو نوع بلوغ زودرس وجود دارد:

1. وابسته به گونادو تروپین (مرکزی)

این نوع بلوغ زودرس را بلوغ زودرس مرکزی نیز می نامند که شایع ترین نوع بلوغ زودرس است. بیشتر دختران و تقریبا نیمی از پسرانی که دارای اختلال بلوغ زودرس هستند در این دسته قرار می گیرند. علت بلوغ زودرس مرکزی ترشح زودتر از موعد هورمونی به نام گونادوتروپین است. گونادوتروپین شامل هورمون لوتئینه کننده (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) می باشد.

2. مستقل از گونادو تروپین (محیطی)

این نوع از بلوغ زودرس از طریق ترشح سریع گونادوتروپین به وجود نمی آید بلکه دلیل ایجاد آن ترشح زودرس سطوح بالایی از هورمون های جنسی است. این هورمون ها شامل هورمون های مردانه آندروژن و نیز هورمون های زنانه استروژن می گردد.

چاقی می تواند علت بلوغ زودرس باشد

تحقیقات نشان می دهد اضافه وزن در بچه ها می تواند علت بلوغ زودرس آن ها گردد. بر اساس این تئوری، شاخص توده بدنی بالا (BMI) باعث افزایش سریع و زودتر هورمون لپتین می گردد. هورمون لپتین عاملی است که می تواند باعث ایجاد بلوغ زودرس گردد. به عنوان مثال تحقیقی که بر روی 252 دختر کره ای انجام شد نشان داد که دختران مبتلا به بلوغ زودرس به طور قابل توجهی نسبت به دیگران چاق تر بودند.

بودن در معرض مواد شیمیایی و هورمون ها

تأثیرمواد شیمیایی خانگی و محیطی در بلوغ همچنان مبهم است. تحقیقات اخیر بر روی حشره کش ها و فتالات (یک عنصر معمول در بسیاری از مواد پلاستیکی و آرایشی) نشان می دهد هیچ کدام از آنها بر روی بلوغ زودرس تأثیری ندارند. با این حال بسیاری از پزشکان معتقدند که باید تحقیقات بیشتری بر روی این موضوع انجام گردد. یکی از پزشکان می گوید شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روبروه با مواد شیمیایی زیست محیطی می تواند در رشد و بلوغ کودک موثر باشد. او معتقد است اختلالات غدد درون ریز عواملی هستند که می توانند در فراوری، حرکت و از بین بردن هورمون های طبیعی که در بدن مسئول رشد نرمال، رفتار، باروری و متابولیسم هستند، تأثیرگذار باشند. اختلالات غدد درون ریز که با بلوغ زودرس مرتبط است شامل ددت، بیفنیل پلی کلر شده، فتالات و بیسفنول ای می گردد.

استرس و افسردگی عاطفی و رشد کودک

استرس عاطفی و یا فیزیکی در ابتدای زندگی که شامل وزن کم در کودکی، بیماری مادر در طول بارداری و یا حتی عدم وجود پدر در خانه می گردد می تواند در ایجاد بلوغ زودرس از اهمیت بالایی برخوردار باشد. این پدیده تا کنون به طور کامل مطالعه نشده است اما بعضی مطالعات نشان می دهد که استرس بیش از حد در کودکی با رشد جنسی بچه ها مرتبط هستند. همچنین بسیاری این پدیده را با واکنش جنگ یا گریز مرتبط می دانند.

بیشتر بدانید: علائم افسردگی بچه ها و وظایف والدین در این شرایط

افسردگی والدین علت بلوغ زودرس

تئوری دیگری نیز راجع به بلوغ زودرس وجود دارد که به استرس عاطفی مربوط می گردد. داشتن پدر و مادری که دارای افسردگی هستند می تواند احتمال ابتلا به بلوغ زودرس را افزایش دهند. در واقع گفته می گردد اگر تشخیص داده گردد که پدر و مادر دارای افسردگی هستند باید بدانند که علائم بیماری آن ها می تواند با رشد جنسی کودکشان مرتبط باشد؛ بنابراین باید درمان افسردگی را در اولویت قرار دهند.

قومیت و رشد کودک

متخصصان درباره این موضوع مطمئن نیستند اما به نظر می رسد بچه های که دارای پیش زمینه های خاص قومیتی هستند بیش از بقیه در معرض ایجاد بلوغ زودرس هستند. با این حال گفته می گردد که شاید دلیل وجود این مشکل این است که به طور کلی بچه های که از نژادهایی غیر از نژاد سفید هستند زودتر به بلوغ می رسند.

البته باید به خاطر داشته باشید که ما دو مفهوم داریم: بلوغ سریع و بلوغ زودرس (که ممکن است نوعی تهدید برای سلامتی باشد). به عنوان مثال دختران آفریقایی آمریکایی به نظر سریع تر از افرادی با نژاد قفقازی در آمریکا به بلوغ می رسند و این می تواند طبیعی باشد. البته این بدان معنا نیست که دلیل ایجاد بلوغ سریع نباید آنالیز گردد.

ژنتیک و بلوغ زودرس

بر اساس تحقیقی بر روی 178 کودک، ایجاد بلوغ زودرس در بچه های که مادران و یا اقوام نزدیک آن ها دچار بلوغ زودرس بوده اند محتمل تر از دیگران است. به علاوه بعضی دلایل محیطی مانند نشانگان مک کین-آلبرایت می تواند باعث جهش پروتئین جی گردد که نتیجه آن فعال شدن تخمدان ها بدون احتیاج به هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز است.

آیا شما یا فرزندتان با بلوغ زودرس روبرو شده اید؟ چه مشکلاتی در این زمینه برای شما ایجاد شده است؟ تجربیات، سوالات و یا دیدگاه های خود را با ما درمیان بگذارید.

برگرفته از: everydayhealth

منبع: setare.com
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 695

به "علت بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت بلوغ زودرس در دختران و پسران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید