سیگنال هیل ؛ زادگاه ارتباطات مدرن

به گزارش دوست داشتنی ها، سیگنال هیل یا تپه سیگنال واقع در نیوفاندلند و لابرادور کانادا که لقب زادگاه ارتباطات مدرن را به خود اختصاص داده است، امروزه جزو لیست سایت های تاریخی ملی کانادا به حساب می آید.

سیگنال هیل ؛ زادگاه ارتباطات مدرن

مشرف به بندر St Johns در نیوفاندلند و لابرادور کانادا، صخره ای بسیار عظیم با ارتفاع 140 متر بر فراز اقیانوس اطلس قرار گرفته است. این صخره که با نام Signal Hill یا تپه سیگنال شناخته می گردد، در ساحل شرقی سنت جانز و در کنار آبراه باریکی که به بندر منتهی می گردد، واقع شده است و همین طور از سمت شمال به دریاچه Quidi Vidi می رسد.

در بالای همین تپه بود که در دسامبر 1901 گولیلمو مارکونی برای دریافت اولین ارتباط بی سیم جهان، ایستاد.

گولیلمو مارکونی سال 1874 در خانواده ای ثروتمند در بولونیای ایتالیا، به جهان آمد و به وسیله معلمان خصوصی آموزش داده شد.

او از همان سال های اول به علم و خصوصا به کارهای فیزیکدان آلمانی، هاینریش هرتز در زمینه انتقال امواج الکترومغناطیس به وسیله هوا، علاقه مند شد.

مارکونی در سن بیست سالگی متوجه شد که با قرار دادن فرستنده در زمین و افزایش طول آنتن می تواند محدوده سیگنال های بی سیم را گسترش دهد.

او فهمید که با تحقیقات و صرف بودجه بیشتر قادر است دستگاه قوی تری بسازد که محدوده گسترده تری را پوشش می دهد و از لحاظ تجاری و نظامی ارزش بیشتری دارد.

اما زمانی که دولت ایتالیا علاقه ای به کار او نشان نداد، مارکونی به بریتانیا رفت، جایی که از کار او حمایت بیشتری می شد.

در سال 1896 او اولین دستگاهش را برای تلگراف بی سیم ثبت کرد و در سال 1897 سرمایه گذارانی برای شرکت تلگراف بی سیم و سیگنال خود پیدا کرد. او در این شرکت آغاز به فراوری دستگا ه های رادیویی کرد که قادر به ارسال و دریافت پیغام ها در کد مورس بودند. در سال 1899 پیغامی را با موفقیت از کانال انگلیسی به فرانسه فرستاد. در آن موقع دانشمندان از این که یک سیگنال بی سیم چه مسافتی را می تواند طی کند، مطمئن نبودند.

آن ها معتقد بودند که امواج رادیویی در خطوطی مستقیم حرکت می نمایند که البته درست بود و از این جهت تنها برای مسافت های کوتاه مناسب بود. در مسافت های طولانی تر جامعه علمی معتقد است که انحنای زمین باعث فرستاده شدن امواج بی سیم به فضا می گردد و این مخابره را در تمام اقیانوس اطلس غیرممکن می نماید.

با این حال مارکونی عقیده داست که امواج رادیویی می توانند انحنای زمین را دنبال نمایند و به همین دلیل برای اثبات نظر خود مشغول به کار شد.

او یک فرستنده را در Poldhu کورنوال در ساحل غربی انگلیس و یک ایستگاه گیرنده را در Cape Cod ماساچوست در ساحل شرقی آمریکا قرار داد.

اما وقتی که طوفان فرستنده را خراب کرد، مجبور شد که آن را با یک فرستنده کوتاه تر عوض کند. سپس مارکونی از ترس این که سیگنال ها نتوانند مسافت موجود تا Cape Cod را با آنتنی کوتاه طی نمایند، تصمیم گرفت فرستنده را به محل نزدیک تری در قاره آمریکا منتقل کند.

او تپه سیگنال در سنت جانز نیوفاندلند را مکان مناسبی برای ایستگاه گیرنده دانست.

در دسامبر 1901 مارکونی ایستگاه گیرنده را سیگنال هیل و در بیمارستانی متروکه بنا کرد. مکانی نه چندان دور از برج کابوت که چند سال قبل از آن برای یادبود 400امین سالگرد کشف نیوفاندلند توسط جان کابوت و همین طور جشن سالگرد Diamond Jubilee ملکه ویکتوریا ساخته شده بود.

هر روز آنتن به وسیله کایت تا ارتفاع کافی در مقرر بالا می رفت. یعنی زمانی که دانشمندان مستقر در Poldhu کدی به صورت سه نقطه (سیگنال کد مورس برای حرف S) را می فرستادند.

پس از چند روز با کوشش هایی ناموفق بالاخره در 12 دسامبر 1901، سه بوق متمایز دریافت شد.

این سیگنال کمی بیشتر از 3500 کیلومتر طی نموده بود.

زمانی که موفقیت در ارسال اثبات کرد که سیگنال ها می توانند مسافت هایی طولانی را فراتر از افق بپیمایند، مارکونی متوجه نشد که امواجی که او دریافت نموده بود، در امتداد زمین حرکت ننموده بودند؛ بلکه آن ها از یونوسفر در بالاترین لایه اتمسفر رد شده بودند.

در هر صورت، موفقیت آمیز بودن آزمایشات مارکونی عصر جدیدی از ارتباطات در قرن گذشته را به وجود آورد و باعث ایجاد تغییراتی در تاریخ بشریت شد.

شاید فکر کنید که نام سیگنال هیل از همین فرد آمده است، اما در واقع این تپه نام خود را از نقشی که در تاریخ در علامت دهی و هشدار به کشتی ها درباره خطرات دریا و آب و هوا داشته، به دست آورده است.

تپه سیگنال برای سال های طولانی مرکز دفاع سنت جانز بوده است.

در اواخر قرن شانزدهم توپ سیگنال دهی در این مکان قرار داده شد و مقاوم سازی آن با بدنه سنگی در اواخر قرن هجدهم در جریان جنگ های ناپلئونی صورت گرفت.

این تپه در ابتدا با نام The Lookout شناخته می شد، اما بعد از نبرد نهایی در جنگ هفت ساله که در سال 1762 در اینجا رخ داد، به Signal Hill تغییر کرد.

ارتباطات پرچمی بین زمین و دریا در قله سیگنال هیل تا سال 1960 ادامه داشت.

امروزه برج کابوت به عنوان منطقه ای تاریخی ملی و نقطه عطفی مهم و برجسته در سیگنال هیل به حساب می آید. در این برج یک مغازه هدیه فروشی و یک ایستگاه رادیویی ابتدایی قرار گرفته است.

بیمارستان متروکه ای هم که مارکونی ایستگاه گیرنده را در آنجا احداث کرد، مدت زیادی است که از بین رفته است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 127

به "سیگنال هیل ؛ زادگاه ارتباطات مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال هیل ؛ زادگاه ارتباطات مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید