راه های سریع برای لاغری

به گزارش دوست داشتنی ها، تهران (پانا) - بعضی افراد تنبل هستند و اراده ای برای رژیم گرفتن و ورزش کردن برای لاغری ندارند، روش ها و ترفندهای مناسب و ساده ای برای کالری سوزی و لاغری افراد تنبل وجود دارد.

راه های سریع برای لاغری

اگر جز دسته افرادی بشمار می روید که بطور کلی فعالیتی ندارید و حتی خرید های خود را بصورت اینترنتی انجام می دهید فرد تنبلی هستید. اگر چه انجام کارهای روزمره ساده به نظر می رسد اما نقش مهمی در کالری سوزی ایفا می نماید. در این بخش از تناسب اندام نمناک ترفند های کالری سوزی به سبک افراد تنبل را به شما معرفی می کنیم.

قدم زدن

بسیار خوب، پیاده روی تکنیکی، یک ورزش است، به سادگی با پیاده روی به مقصد خود برسید و حتی از پله ها به جای آسانسور بهره ببرید. با انجام این کار روزانه کالری زیادی را می سوزانید. پیاده روی، یک تمرین ساده و آسان است که عملا هر کس می تواند این کار را انجام دهد.

بلند خندیدن

بدن انسان در زمانی که هیچ فعالیتی انجام نمی دهد هم کالری می سوزاند. پمپاژ قلب و نفس کشیدن و اصلا زنده ماندن به انرژی و سوختن کالری احتیاج دارد. اما خندیدن چگونه موجب سوزاندن کالری می گردد؟ اگر فردی 68 کیلوگرمی را در نظر بگیرید؛ این فرد موقع انجام دادن کارهای مختلف، کالری می سوزاند، کارهایی مانند باغبانی، دویدن آهسته، رانندگی و اسکی، باغبانی.

البته خندیدن مانند این کارها کالری نمی سوزاند اما باعث افزایش 10 تا 20 درصد ضربان قلب می گردد، در نتیجه سوخت و ساز بدن بیشتر می گردد. علاوه بر این با توقف خنده، بدن همچنان به کالری سوزی ادامه می دهد. 15 دقیقه خندیدن در طول روز تقریبا 10 تا 40 کیلوکالری می سوزاند. این مدت زمان در یکسال موجب کاهش وزن در حدود 1/8 کیلوگرم می گردد. طبق مطالعات مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت، میانگین سوزاندن کالری در افراد بالغ که با صدای بلند می خندند 1.3 کالری در دقیقه می باشد بنابراین خنده از عمق دل یک نوع ورزش محسوب می گردد.

بالا بردن مصرف ادویه

تحقیقات نشان می دهد که فلفل چیلی می تواند مقدار متابولیک شما را بالا ببرد، باعث گردد بدن حدود 50 کالری بیشتر روزانه بسوزاند و 23 درصد متابولیسم افزایش یابد. به همین علت وقتی غذاهای پر ادویه می خورید، عرق می کنید.

جویدن

همواره به جای آب میوه یا کالری مایع غذاهای کامل مصرف کنید، به این ترتیب احساس سیری بیشتری خواهید کرد و در نتیجه کمتر غذا می خورید. یک سیب میانه حدود 60 کالری دارد و بهتر از نوشیدن 60 کالری آب سیب است زیرا بدن کالری بیشتری را در جویدن و سوختن فیبر می سوزاند. علاوه بر این ، یک وعده آب سیب نسبت به یک سیب واحد ، قند و کالری بیشتری دارد.

خرید کردن

خرید کردن آسان ترین راه برای سوزاندن کالری است زیرا ساعت های طولانی قدم می زنید تا مورد مطلوب خود را بیابید. یک خرید معمولی در هر ساعت 156 کالری می سوزاند و اگر کیسه های سنگینی را حمل کنید، کالری بیشتری خواهید سوزاند.

نوشیدن آب

نوشیدن هشت لیوان آب یخ روزانه باعث خواهد شد که بدن 123 کالری بیشتر بسوزاند. هر چه آب دمای کمتری داشته و سردتر باشد، موجب سوختن کالری بیشتری می گردد زیرا بدن انرژی بیشتری برای گرم کردن خود صرف می نماید. این اصل درباره هر نوع نوشیدنی بدون کالری صدق می نماید. البته ممکن است برای همین علت کالری سوزی، قهوه و چای را هم سرد بنوشید.

استفاده از توپ به جای جایگاه

با استفاده از یک توپ ثابت به جای جایگاه 260 کالری بیشتر در طول روز خواهد سوزاند، زیرا نشستن بر روی یک توپ بادی باعث می گردد که ماهیچه های مرکزی شما تمام روز درگیر ثابت نگهداشتن شما شوند.

تفکر عمیق و اندیشیدن

در حالی که اندیشیدن عمل فیزیکی نیست، اما می تواند به سوزاندن کالری یاری کند. افراد استرسی کالری کمتری نسبت به افراد خونسرد می سوزانند، بنابراین زمانی را برای مدیتیشن صرف کنید، تنفس عمیق به کاهش استرس و مقدار کورتیزول یاری می نماید تا هورمون را بطور برابر توزیع کند، این کار بدن را به یک ماشین سوزاندن کالری تبدیل می نماید. هر یک ساعت فکر کردن 64 کیلوکالری می سوزاند.

نفس کشیدن

نفس کشیدن بدون اینکه شما متوجه شوید باعث سوختن کالری می گردد. برای دانستن اینکه تنفس شما چقدر کالری می سوزاند، وزن بدن خود را در 0.02 ضرب نموده و حاصل را در زمان مورد نظر ضرب کنید. با این روش تعدد کالری های سوزانده شده در زمان معین با تنفس را بدست می آورید. به طور مثال شخصی با 68 کیلوگرم وزن در 15 دقیقه تقریبا 21 کیلوکالری را فقط با نفس کشیدن، می سوزاند.

خوب خوابیدن

بارها در بخش های مختلف سلامت و تناسب اندام نمناک گفته ایم که خواب کم تر از 4 ساعت در یک دوره زمانی طولانی متابولیسم شما را کاهش می دهد، در واقع کاهش مقدار کالری به ساعت خواب بستگی دارد. کمبود خواب هم چنین می تواند مقدار کورتیزول را تحت تاثیر قرار دهد و به بدن پیغام می دهد چربی را ذخیره نمایند.

متخصصان توصیه می نمایند که هر شب بین هفت تا نه ساعت بخوابید. زمانی که خسته از فعالیت های روزانه هستید بدن برای انجام فعالیت های معمولی دچار کمبود انرژی می باشد که شامل سوزاندن کالری هم می گردد. بنابراین برای برای سوخت و ساز مداوم و یکنواخت بدن، خوابیدن منظم و حداکثر 9 ساعت اهمیت دارد. هر یک ساعت خواب، 60 کیلوکالری می سوزاند؛ یعنی خواب 8 ساعته تقریبا 480 کیلوکالری می سوزاند.

ایستادن

زمانی که ایستاده اید، قلب در هر دقیقه به طور میانه 10 بار یا بیشتر می زند و موجب سوزاندن 7/0 درصد کالری بیشتر می گردد. هر ساعت ایستادن حدود 50 کیلوکالری می سوزاند؛ مثلا اگر به مدت 4 روز و روزی 3 ساعت سرپا بایستید، تقریبا 600 کیلوکالری می سوزانید. 4 ساعت ایستادن در طول روز با شرکت در 10 دوی مارتن در سال برابر است. مثلا اگر فرصت کافی برای ایستادن ندازید هنگام صحبت با تلفن، بایستید و زمان صحبت با همکارانتان به کنار میز آنها رفته و ایستاده صحبت کنید. ایستادن 50 درصد بیشتر از نشستن، کالری می سوزاند.

ریلکسیشن

مطالعات نشان می دهد که استرس موجب تشکیل چربی های شکمی می گردد. زمانی که فرد دچار استرس می گردد هورمون هایی مانند کورتیزول می توانند باعث تحریک اشتها، کاهش سوخت و ساز بدن، و ذخیره چربی در ناحیه شکمی شوند. بنابراین باید در پی فعالیتی بود که استرس را کاهش می دهد. گوش کردن به یک موسیقی آرام یا نرمش های آرام بخش علاوه بر ریلکس کردن بدن موجب کاهش پرخوری عصبی می گردد.

نوشیدن قهوه

قهوه به کاهش وزن یاری می نماید. با مصرف کافئین می توانید کالری ذخیره در بدن را درطول 3 ساعت بسوزانید. بنابراین قهوه روشی عالی برای کاهش وزن و سوزاندن کالری های اضافی است. اگر قهوه دوست ندارید، می توانید نوشیدن چای را امتحان کنید. اما از نوشیدنی های انرژی زا که کالری بیشتری دارند اجتناب کنید.

مصرف نکردن کربوهیدرات ها

اگر واقعا تمایل به کاهش وزن خود دارید، یک راه عالی برای انجام این کار، اجتناب از مصرف کربوهیدرات است. اما برای بسیاری از افراد کاهش کربوهیدرات ها و نان به طور کامل خیلی سخت است. بنابراین مصرف کربوهیدرات را به 3 تا 4 روز در هفته کاهش دهید.

جویدن آدامس

جویدن آدامس راهی آسان برای کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهد که جویدن آدامس می تواند تمایل افراد به میان وعده و مصرف کالری را تا 10 درصد کاهش دهد زیرا فکر را فریب می دهد و موجب افزایش سوخت و ساز بدن می گردد. یک ساعت جویدن آدامس برابر است با سوزاندن 11 کیلوکالری.

کاهش دما

شاید شگفت زده شوید اما دمای پایین به معنای سوزاندن کالری بیشتر است. به این علت که وقتی دما پایین است بدن شما باید کالری بیشتری بسوزاند تا خود را گرم نگه دارد. به خصوص اگر سرما در حدی باشد که باعث لرزیدن گردد، مصرف انرژی و سوختن کالری بیشتر می گردد. البته مقدار چربی و لباس افراد در احساس سرما و لرزیدن موثر است. بعلاوه قدم زدن در برف عمیق یا پوشیدن لباس های سنگین در دمای سرد 3 تا 7 درصد کالری بیشتری می سوازند. بدن به ازای هر یک ساعت لرزیدن، تقریبا 400 کیلوکالری می سوزاند تا خود را گرم کند و دمای بدن را افزایش دهد. دمای ایده آل برای سوزاندن کالری 64 درجه است.

اضافه کردن زمان استراحت

به روزهای روتین استراحت خود، بیفزایید، حتی اگر فکر می کنید به آن احتیاج ندارید. با انجام این کار ماهیچه بیشتری خواهید داشت که به بدن یاری می نماید تا به طور طبیعی کالری بیشتری بسوزاند.

تکان دادن دست و پا

پژوهش ها نشان می دهد که افراد لاغر نسبت به افراد چاق در طول روز حدود 150 دقیقه بیشتر بی قرار هستند. البته این بی قراری به معنای انجام کارهای سنگین نمی باشد. بعضی از کارهای کم اهمیت مانند تکان دادن دست و پا، تکان دادن دست و پا و بدن موقع صحبت کردن، پیچاندن و بازی کردن با موها و ضربه زدن با پا و انگشتان دست تقریبا 350 کیلوکالری در روز می سوزانند.

انجام روزانه این کارها در طی سال حدود پنج تا 15 کیلوگرم از وزن فرد را کم می نماید. به این موارد غیر ورزشی، فعالیت های گرمازای بدون حرکت می گویند که با انجام آنها در هر ساعت می توانید حدود 100 تا 150 کالری بسوزانید.

کاهش استرس

استرس به طور کلی برای بدن شما بد است. استرس علاوه بر آسیب رساندن به بدن در طول زمان، واقعا می تواند تعداد کالری که می سوزد را مهار کند و باعث اضافه وزن بیشتر گردد. بنابراین اگر استرس را از زندگی تان دور کنید، خیلی شادتر و سبک تر خواهید بود. زنان آرام بیش از 100 کالری نسبت به زنان می سوزانند.

اجتناب از مصرف شکر

مصرف شکر نه تنها موجب قند خون می گردد بلکه یکی از علل افزایش وزن است بنابراین باید از خوردن آن اجتناب کنید.

استفاده از بشقاب های کوچک

از نظر روانشناسی برای جلوگیری از پر خوری، غذا را داخل بشقاب های کوچک بریزید تا مجبور به خوردن غذای کمتر شوید، این طور معده شما واکنش سیری نشان می دهد.

مسواک زدن

بعد از اتمام غذا حتما مسواک بزنید این کار به کاهش میل غذا یاری می نماید زیرا هیچ کس طعم غذا بعد از مسواک زدن را دوست ندارد. این تغییر سبک زندگی زمانی که می خواهید یک وعده غذای اضافی و یا دسر بخورید، به شما یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 972

به "راه های سریع برای لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های سریع برای لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید