ثبت جهانی قاسم آباد؛ روستای جهانی چادرشب بافی

به گزارش دوست داشتنی ها، دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان به مناسبت ثبت جهانی روستای قاسم آباد چابکسر به عنوان نخستین اثر مستقل از گیلان در فهرست شورای جهانی صنایع دستی، یادداشتی با عنوان ثبت جهانی چادرشب بافی؛ برگی از هویت ناب فرهنگی گیلان منتشر کرد.

ثبت جهانی قاسم آباد؛ روستای جهانی چادرشب بافی

به گزارش دوست داشتنی ها آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان متن یادداشت دکتر زارع به توضیح زیر است:

در آستانه ایام الله دهه فجر، خبر مسرت بخش و افتخارآمیز ثبت روستای قاسم آباد چابکسر به عنوان نخستین اثر مستقل از گیلان در فهرست شورای دنیای صنایع دستی، موجب مباهات شد و بار دیگر هویت کم نظیر و درخشان فرهنگی این سرزمین را نمایان کرد.

بدون شک ثبت چادرشب بافی و صنایع دستی قاسم آباد شهرستان رودسر که پیشتر لباس محلی آن آوازه دنیای داشت؛ نشان دهنده است که این میراث، نماد فرهنگ و هنر این کهن مرز و بوم به شمار می رود.

معتقدم یکی از میراث های این سرزمین؛ آثار هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی است که خاک زمان خورده و ناب شده و چراغی پر فروغ برای آیندگانی که به دنبال هویت خویش هستند، محسوب می گردد.

لازم می دانم از نگاه ژرف و هنرشناسانه شورای دنیای صنایع دستی و پیگیری های وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همکاران ایشان در وزارتخانه و استان، مردم هنردوست قاسم آباد شهرستان رودسر، مسئولان محلی و از همه مهمتر داوطلبان دغدغه مند گیلانی که با تمام وجود تلاش بسیاری در جهت ثبت دنیای این میراث ارزشمند کردند، قدردانی نمایم.

ثبت دنیای قاسم آباد چابکسر با عنوان روستای دنیای چادرشب بافی از سوی شورای دنیای صنایع دستی، تجلی ظرفیت های غنی فرهنگی گیلان برای توسعه صنعت گردشگری و فرصتی کم نظیر برای انتقال هویتی برخاسته از طبیعت استان است.

این رویداد خجسته را ارج می نهم و قدردان مشارکت فعالانه بانوان بافنده این هنر با اصالت هستم.

امیدوارم به لطف الهی؛ قاسم آباد و گیلان عزیز بعنوان گنجینه فرهنگ، هنر و صنایع دستی و خاستگاه ابریشم در ایران سرافراز، بتواند بیش از پیش و با بهره مندی از این عنوان؛ جهت تحقق تعاملات بین المللی و دیپلماسی فرهنگی در دنیا را هموار کند و بعنوان هنری دنیا شمول و میراثی ماندگار، زمینه ساز سفر گردشگران مختلف به این استان باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 5

به "ثبت جهانی قاسم آباد؛ روستای جهانی چادرشب بافی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی قاسم آباد؛ روستای جهانی چادرشب بافی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید