افشاریان: در 3 هفته اخیر لیگ برتر هیچ مشکل داوری وجود نداشته است، سخندان انتظار داشت مثل رابین هود عمل کنیم

به گزارش دوست داشتنی ها، خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال مدعی شد در سه هفته اخیر لیگ برتر هیچ مشکل داوری وجود نداشته است.

افشاریان: در 3 هفته اخیر لیگ برتر هیچ مشکل داوری وجود نداشته است، سخندان انتظار داشت مثل رابین هود عمل کنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، خداداد افشاریان بعد از نشست کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: جلسه کمیته داوران با حضور تمامی اعضا برگزار گردید و آقای کامرانی فر در ابتدای جلسه حضور داشت و تصمیمات مهمی گرفته شد که از فردا اجرایی خواهد شد تا بتوانیم به جامعه داوری یاری کنیم. تصمیمات متعددی گرفته شده و ان شاءالله جامعه داوری با روندی که کمیته داوران پویا گرفته، خود را وقف بدهد و به داوری فوتبال ایران یاری نمایند. اولین موضوع این بود که گروه بررسی داوران را تشکیل دادیم و بنده به همراه آقای خسروی و سخندان عضو این کمیته شدیم. در بازی های که احتیاج به کارشناسی بیشتری دارد سعی می کنیم کار را جلو ببریم تا حق کسی ضایع نگردد.

وی اشاره نمود: در ابتدای فصل داورانی که در تست های لیگ دو یا سه جا مانده بودند و یا افرادی که به علت کرونا در تست های لیگ برتر و لیگ یک غایب بودند قرار شد برای آنها یک مرحله تازه تست معین گردد. سعی کردیم همه ناظر ها با روندی خاص برای نمره اقدام نمایند و در یک راستا گام بردارند. عده ای در امتحانات پیش فصل نمره پایینی داشتند و از آنها یا استفاده نکردیم و یا اینکه کم استفاده کردیم. قرار شد دوباره در نیم فصل برای ناظران تست تازهی بگذاریم. بنا شد بعلاوه برای داوران لیگ برتر و دسته اول حتماً کلاس بگذاریم و تست آمادگی جسمانی بگیریم.

رئیس کمیته داوران در ادامه یادآور شد: بعد از اینکه چند هفته خیلی بد داشتیم، آرامش به داوری برگشته است. همه اهالی فوتبال بدانند که داوری اگر خوب کار کرد بیشتر در زمین و مسابقات دیده می گردد و اگر داوری از ناظر نمره کم گرفته، کمتر در زمین رفته است. در این جلسه مقرر شد آموزشگاه داوران جوان برای رده سنی 23 تا 28 سال را به تمام استان ها ابلاغ، آنها را جمع و در زمستان کلاسی برگزار کنیم تا پشتوانه خوبی برای داوری داشته باشیم. قرار بر این شد افرادی که 15 قضاوت در لیگ کشوری دارند، در کلاس کارتِ ملی حضور پیدا نمایند. قرار بر این شد که تا 15 بازی را قضاوت ننمایند، کارت شان را ندهیم. با توجه به کرونا هم که برخی کلاس ها برگزار نشد، شش ماه فرصت دادیم تا از آن استفاده نمایند و حقی از کسی به خاطر کرونا ضایع نگردد.

افشاریان مطرح کرد: بعلاوه در استان ها وقتی کلاس برگزار می کنیم حتماً باید سر وقت باشد، ولی کمیته داوران تصمیم گرفت اگر کسی سه ماه کم داشته باشد، در استان خودش کلاسش را طی کند. ما تخفیف می دهیم، ولی کارتش را سر وقت قانونی صادر خواهیم کرد. بعلاوه تعیین شد از این به بعد هیچ داوری در هیچ سطحی حق تماس، ارتباط با کمیته داوران و اعضا و دپارتمان را نخواهد داشت. ما فقط نامه زدیم که یک نفر به عنوان رابط ما با استان ها در ارتباط باشد. پس کمیته داوران با یک نفر از هیئت ها در تماس خواهد بود.

وی ادامه داد: یک مصوبه خیلی خوب هم گرفتیم. برخی از داوران ملی ما شاید از برخی از داوران بین المللی بیشتر قضاوت نموده باشند، ولی ما قبلاً نظارت در لیگ برتر به آنها نمی دادیم. علتش هم مصوبه ای از کمیته داوران سال های قبل بود، اما امروز مصوب شد اگر داور ملی 120 قضاوت در لیگ برتر داشته باشد به جرگه ناظران لیگ برتر اضافه خواهد شد.

رئیس کمیته داوران توضیح داد: کماکان برگزاری کلاس های درجه سوم و دوم را به استان ها واگذار می کنیم، ولی کلاس های ارتقای تمام مدرسان آمادگی جسمانی با انتخاب کمیته داوران خواهد بود تا خدای نا نموده اتفاقاتی رخ ندهد.

افشاریان در پاسخ به این پرسش که چه زمانی مطالبات داوران پرداخت خواهد شد؟، گفت: من روز گذشته با سازمان لیگ صحبت کردم و قرار است حق الزحمه 10 هفته اول لیگ برتر هفته آینده به حساب داوران واریز گردد و در ادامه هم تا نیم فصل پرداخت خواهد شد. ما در هیئت رئیسه به همین علت طرح بحث می کنیم و امیدواریم تصمیمات مهمی در خصوص حق الزحمه داوران بگیریم. الان با همان افزایش 400 درصدی محاسبه می گردد.

وی در خصوص بحث حقوق داوران بانوان نیز شرح داد: مصوبه هیئت رئیسه این است که برای همه رده های کشور چه بانوان و چه آقایان این افزایش دستمزد باشد، حالا شاید دست سازمان لیگ خالی و برای پرداخت مشکل داشته باشد، ولی قطعاً این اتفاق خواهد افتاد و مصوبه هیئت رئیسه اجرا خواهد شد.

وی درباره اینکه در این جلسه راجع به VAR چه صحبتی شده است، گفت: فدراسیون فوتبال و ارکان فدراسیون همه می خواهند این اتفاق رخ بدهد. بعد از اینکه به هر علتی با شرکت قبلی که آفلاین VAR را به ایران آورد، به بن بست رسیدیم، ولی در این مدت باز هم در حال نامه نگاری هستیم. فیفا پنج شرکت را دوباره انتخاب نموده است که می توانند در این حوزه کار نمایند. فدراسیون فوتبال کارش را به خوبی انجام می دهد و VAR یکی از دغدغه های این فدراسیون است و فردا نیز در جلسه هیئت رئیسه ممکن است تصمیماتی گرفته گردد.

رئیس کمیته داوران درباره عدم وجود کافی سیستم رادیویی و استفاده داوران از ایرپاد مطرح کرد: سهل انگاری از قبل بوده و سیستم هایی که وجود داشته مستهلک شده و تأمین نشده است. نامه نگاری هایی شده است و به نظر می رسد در نیم فصل سال جاری سیستم های رادیویی برای داوران شارژ خواهد شد.

افشاریان درباره اینکه چه برنامه ای برای جلوگیری از فساد وجود دارد، یادآور شد: از وقتی که من آمدم هیچ چیز کمرنگی واقعاً ندیدم، اگر هم بوده حرف و حدیث خودمانی بوده است. چیزی واقعاً مشاهده نکردیم، اگر مسئله پررنگ یا حتی کمرنگی در رابطه با این موضوع وجود داشته باشد هم من و هم آقای سخندان و هم دبیرکل و مجموعه فدراسیون به شدت با آن برخورد خواهیم کرد و سعی می کنیم حق را به حقدار بدهیم. داوران ما در اتاق شیشه ای هستند و جایی برای اشتباه ندارند. من معصوم نیستم و ممکن است در چیدمانم اشتباه کنم، ولی چیزی که ما می خواهیم این است که با صداقت و عدالت جلو بریم. من هیچکس را به مقدار آبروی خودم دوست ندارم.

وی درباره ارتباطش با دپارتمان داوری توضیح داد: آقای سخندان ید طولایی در داوری دارد و من نیز با انتخاب مجمع اینجا حضور دارم. اختلاف گاهی ممکن است در بحث چیدمان داوری ها رخ بدهد که طبیعی است، ولی اینکه بخواهیم خودزنی کنیم و داوران آسیب ببینند به هیچ وجه این کار را نمی کنیم. شک نکنید با هماهنگی یکدیگر جلو می رویم و هیچکس اختلافات ما را بیرون از این در نمی بیند، چون جامعه داوری نمی تواند به خاطر هر مسئله ای ضربه بخورد.

رئیس کمیته داوران درباره اینکه گفته می گردد سخندان در جلسه قبلی قهر نموده است، گفت: آقای سخندان در یک فرایند 10 روزه که من منطقش را نمی دانم، ناراحت بود. او توقعی داشت که در شش ماه مثل رابین هود عمل کنیم و همه چیز را حل کنیم، ولی وقتی وارد کار شدیم دیدیم باید رفته رفته و آرام آرام کار کنیم. ایشان ناراحت بود ولی بعد از آن باهم صحبت کردیم و از اینجا به بعد مسئله ای نداریم.

افشاریان درباره حواشی البسه داوران ابراز داشت: این میز را من با هیچ چیز به جز داوران معامله نخواهم کرد، ولی اگر دو یا شش ماه دیگر باشم، حرف را رُک و شفاف می زنم. در قرارداد اسپانسر داوری چیزی برای تأمین البسه داوران نبود، ولی آقای عزیزی خادم 20 روز پیش به من دستور داد که همه ضعف ها و کمبود های لباس ها را به ایشان گزارش دهم. من این گزارش را ارسال کردم و وارد فرایند تأمین شده است و به نظر می رسد در نیم فصل دوم همه داوران ما با لباس کامل و گرمکن و کیف به مسابقات بروند.

رئیس کمیته داوران درباره اعتراض برخی مربیان به داوری ها در هفته چهاردهم لیگ برتر گفت: در هفته های چهاردهم، سیزدهم و دوازدهم هیچ مشکل داوری وجود نداشت. در هیچ مسابقه ای امتیاز به خاطر اشتباه داوران جا به جا نشد. اجازه بدهند ما کارمان را انجام دهیم. ما دو وظیفه داریم. من بیشتر از آنها (مربیان) وسواس دارم، ولی چیزی که دست من است یکسری داوران تعیین است که باید ارنج کنیم. ممکن است اشتباه کنیم، ولی اجازه دهید کارمان را انجام دهیم.

برخی از مربیان از جمله علیرضا منصوریان صحبت هایی را درباره نقش داوران چهارم در بازی های لیگ مطرح نموده اند.، وی در واکنش به طرح این موضوع یادآور شد: من صحبت های منصوریان را شنیدم. باید از صحبت های مربی به نفع جامعه داوری استفاده کنیم. شاید آن مربی حرف دلش را می زند و با نیت حرف نزند. من باید این را رصد و تحلیل کنم و در نیم فصل به این جمع بندی برسیم تا با آرامش بیشتری به نیمکت تیم ها یاری کنیم. من نمی گویم صد درصد با صحبت های منصوریان موافقم، ولی می گردد نسبت به حرف های برخی مربیان راه کارهایی اندیشید تا این مسئله هم حل گردد.

افشاریان ادامه داد: صد درصد چهار نفر قضاوت نمایند بهتر از سه نفر است. هر لحظه اشاره داور چهارم ممکن است بازی را نجات دهد، ولی اینکه اجازه دهیم نیمکت به سمت داوری حمله کند بحثش جداست. ما سعی می کنیم اتفاقات کمرنگ بازی را در نیم فصل حل کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1202

به "افشاریان: در 3 هفته اخیر لیگ برتر هیچ مشکل داوری وجود نداشته است، سخندان انتظار داشت مثل رابین هود عمل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاریان: در 3 هفته اخیر لیگ برتر هیچ مشکل داوری وجود نداشته است، سخندان انتظار داشت مثل رابین هود عمل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید