یک سال پس از قتل رومینا اشرفی؛ کوشش برای تشدید مجازات پدر

به گزارش دوست داشتنی ها، یک سال از قتل فجیع رومینا اشرفی دختر نوجوان اهل تالش می گذرد، قتلی که ایران را تکان داد اما بسیاری معتقدند مجازات متناسب آن برای قاتل یعنی پدر رومینا در نظر گرفته نشده است.

یک سال پس از قتل رومینا اشرفی؛ کوشش برای تشدید مجازات پدر

رضا اشرفی پدر رومینا به 9 سال حبس محکوم شده و بهمن خاوری پسری که قصد ازدواج با او را داشته دو سال زندان گرفته است.

مادر رومینا کوشش می نماید این حکم را تشدید کند. نیکدل مقدم وکیل رعنا دشتی مادر رومینا در این باره گفته است همچنان پیگیر تشدید حکم هستیم و مادر رضایت نداده است. اگرچه پدر با تهدید به دنبال دریافت این رضایت بوده است. مادری که در ماه های اخیر تصمیم به جدایی از رضا اشرفی گرفته و قصد دریافت حضانت پسر کوچکش را هم دارد.

رعنا دشتی حالا خانه قبلی خود را ترک نموده و در خانه پدری اش سکونت دارد.

ماجرای قتل هولناک رومینا

رومینا اشرفی متولد 15 مرداد 1385 دختر نوجوان 13 ساله ایرانی اهل تالش بود که پدرش او را به طرز فجیع و با داس به قتل رساند. پدر رومینا سر از تن فرزندش جدا کرد.

رومینا پیش از مرگ به علّت مخالفت خانواده با ازدواجش، به همراه پسری به نام بهمن که به او علاقمند بود از خانه گریخت، اما پلیس او را دستگیر کرد و به پدرش تحویل داد.

قتل او واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت. خبر قتل او، یکم خرداد در تعدادی از کانال های پیغام رسانی محلی تالش منتشر شد.

شایعات فراوانی پیرامون این قتل هولناک منتشر شد اما بعضی از ابعاد آن دقیقا روشن نشد. یکی از مسائل مبهم این بود که پدر رومینا با تحریک برادرش دست به این قتل زده است.

یا اینکه گفته می شد رفتارهای بهمن در این قتل فجیع تاثیر زیادی داشته است.

طبق گفته بعضی منابع، پدر او پس از مشورت با دامادش که وکیل دادگستری است و با اطلاع از اینکه در قانون مجازات اسلامی ولی دم قصاص نمی گردد، رومینا را به قتل رساند.

به گفته وکیل مادر رومینا، رئیس دادگاه از رضا اشرفی پرسید اگر تو معتقد بودی ناموست لکه دار شده، چرا بهمن خاوری را نکشتی؟... آیا این رفتار یک پدر با فرزندش است؟ و رضا اشرفی پاسخ داد: اگر بهمن را می کشتم قصاص می شدم.

قتل رومینا بحث های فراوانی درباره شرایط مجازات فرزندکشی در قانون را به وجود آورد. بسیاری از ناظران معتقدند که قانون در این باره ایرادات زیادی دارد.

پس از قتل رومینا مقامات دولتی معتقد بودند که اگر لایحهٔ تأمینِ امنیتِ زنان در برابرِ خشونت تصویب شده بود شاید این اتفاق رخ نمی داد.

قتل رومینا افکار عمومی را تکان داد اما با وجود گذشت یکسال هیچ اقدام مهم و موثری در زمینه اصلاح قانون صورت نگرفته است.

حالا دقیقا یک سال پس از این اتفاق ماجرای قتل تکان دهنده بابک خرمدین توسط پدر و مادرش دوباره افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده است.

پدر و مادر بابک پس از قتل او پیکر بی جانش را تکه تکه کردند و در سطل آشغال انداختند.

اکبر خرمدین و همسرش پس از این قتل اعتراف کردند که همین بلا را بر سر داماد و دختر عظیم خود آورده اند.

با تراژدی جنایت در خانواده خرمدین دوباره بحث بر سر مجازات فرزندکشی در رسانه ها داغ شده است اما نهادهای مسئول اهمیت زیادی به این مباحث نمی دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 905

به "یک سال پس از قتل رومینا اشرفی؛ کوشش برای تشدید مجازات پدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سال پس از قتل رومینا اشرفی؛ کوشش برای تشدید مجازات پدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید