کفگیر بودجه عربستان به ته دیگ خورد!

به گزارش دوست داشتنی ها، خبرنگاران: وزیر دارایی عربستان گفت این کشور طی 5 سال آینده میلیاردها ریال از طرح خصوصی سازی سرمایه های دولتی به دست می آورد.

کفگیر بودجه عربستان به ته دیگ خورد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان، میخواهد سرمایه های دولتی خود را در بخش های بهداشت، آموزش و تاسیسات آب خصوصی کند تا به این ترتیب در بحبوحه کاهش درآمد به خاطر پایین آمدن قیمت نفت و سقوط تقاضا، منابع اقتصادی خود را تقویت کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان در یک کنفرانس ویدئویی گفت این کشور طی 5 سال آینده میلیاردها ریال از این طرح خصوصی سازی به دست می آورد.

بزرگترین سرمایه ای که دولت عربستان طی سال های اخیر به فروش رسانده عرضه اولیه 1.5 درصد از سهام شرکت نفت آرامکو در دسامبر 2019 بوده است. دولت عربستان 29.4 میلیارد دلار آمریکا از عرضه سهام آرامکو به دست آورد.

عربستان سعودی در اوایل امسال میلادی پس از سقوط قیمت نفت، اقتصادیات بر ارزش افزوده را سه برابر کرد و مستمری شهروندان سعودی را به عنوان بخشی از اقدامات سختگیرانه جهت صرفه جویی در منابع اقتصادی قطع کرد. در کل، هدف عربستان صرفه جویی 26.6 میلیارد دلاری (100 میلیارد ریال عربستان) از این اقدامات بود که شامل لغو، تمدید یاد به تعویق انداختن بعضی هزینه های عملیاتی و سرمایه ای برای بعضی آژانس های دولتی هم می شد.

صندوق بین المللی پول در اوایل ماه جولای گفت سقوط قیمت نفت و کاهش فراوری به کشورهای صادر کننده نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا ضربه سختی خواهد زد و درآمد نفتی این کشور ها را 270 میلیارد دلار نسبت به سال گذشته کاهش می دهد.

موسسه اعتبارسنجی اس پی گلوبال پلتس هفته گذشته گفت شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس - بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی - بین سال های 2020 و 2023 جمعا 490 میلیارد دلار کسری بودجه دولتی خواهند داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 372

به "کفگیر بودجه عربستان به ته دیگ خورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کفگیر بودجه عربستان به ته دیگ خورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید