کروناویروس همچنان پشت مرزهای ایران ، بیماری تست تشخیص سریع ندارد

به گزارش دوست داشتنی ها، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به جدید بودن کرونا ویروس 2019، گفت: همین موضوع سبب شده تست تشخیص سریع برای شناسایی ویروس وجود نداشته باشد، اما فرآیند و تجهیزات آزمایش های مولکولی شناسایی بیماری به شکل کامل در کشور فراهم است.

کروناویروس همچنان پشت مرزهای ایران ، بیماری تست تشخیص سریع ندارد

به گزارش دوست داشتنی ها دکتر حسین عرفانی در گفت وگو با ایسنا، در مورد آخرین تمهیدات وزارت بهداشت برای مقابله با ورود احتمالی ویروس کرونا به ایران، گفت: پس از آنکه دبیرکل سازمان بهداشت جهانی به صورت رسمی اظهار داشت ویروس جدید2019 باید به عنوان یک رویداد بهداشتی اضطراری با اهمیت بین المللی شناخته شود، وزیر بهداشت در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور-دکتر اسحاق جهانگیری، خواستار محدودیت و تعلیق موقت پروازهای مستقیم به چین شد.

  • توصیه به پرهیز از سفر به چین

وی اضافه کرد: همچنین ویزا و سایر مجوزهای مسافرتی که پیشتر برای ورود مسافران چینی به کشور صادر شده نیز به جز موارد اضطراری و توجیه دار به حالت تعلیق درآید. گام سوم ما توصیه به مردم بوده تا از سفر به کشور چین خودداری کنند.

تمهید برای بازگشت ایرانیان ساکن چین

عرفانی درباره سایر تمهیدات برای مسافرینی که از شهرهای آلوده چین به کشور باز می گردند، گفت: با هماهنگی هیئت دولت، ایرانیان ساکن در کشور چین، بویژه دانشجویان ایرانی که در آنجا تحصیل می کنند، ظرف روزهای آینده به کشور باز می گردند و پس از مراقبت هایی که در مبادی مرزی هنگام ورود این عزیزان صورت می گیرد، آنها را با احترام به محلی مناسب انتقال داده تا به مدت دو هفته قرنطینه باشند؛ در صورتی که پس دو هفته از سلامتی آنها اطمینان حاصل کردیم، می توانند نزد خانواده هایشان بازگردند.

آمار جدید تلفات ویروس کرونا

  • هیچ ایرانی ساکن چین، به کرونا مبتلا نشده

وی در ادامه با تاکید بر اینکه محل در نظر گرفته شده برای قرنطینه ایرانیان پس از بازگشت از کشور چین، بیمارستان ها نخواهد بود، اظهار داشت: تا به امروز با توجه به اطلاعاتی که وزارت امور خارجه در اختیار ما قرار داده است، هیچ ایرانی در کشور چین به کرونا ویروس مبتلا نشده است اما، از آنجایی که ممکن است افراد سالمی که به کشور بازمی گردند در دوره نهفتگی بیماری قرار داشته باشند، این افراد را در یک محل مناسب که از امکانات رفاهی شایسته ای برخوردار باشد، به مدت دو هفته قرنطینه می کنیم.

  • تشخیص سخت کروناویروس

عرفانی با بیان اینکه تشخیص کروناویروس از سایر عفونت های تنفسی دیگر کار سختی است، اظهار کرد: از نظر علائم بالینی، مبتلایان به کرونا ویروس عفونت حاد تنفسی دارند، اما شرط اصلی این بیماری تب بالای 38 درجه است. علاوه بر آن گلودرد، سرفه، آبریزش بینی، بدن درد، سر درد و مسائل تنفسی سایر علائم مبتلایان به کرونا ویروس است. با اشاره به علائم ذکر شده متوجه می شویم که این علائم با سایر عفونت های تنفسی تفاوت چندانی ندارد و همین موضوع باعث سختی تشخیص این بیماری از سایر عفونت های تنفسی می شود.

وی نقش بررسی های همه گیری شناسی در فرد مشکوک دارای علائم کرونا ویروس را امری مهم دانست و اضافه کرد: اینکه فرد در 14 روز گذشته از نظر زمانی در چه محلی از نظر مکانی و در کنار چه افرادی از نظر آلودگی در تماس بوده است، برای تشخیص بیماری امری لازم الاجرا است. در صورتیکه فردی در بررسی های همه گیری شناسی نیز علائم ابتلا به بیماری را داشت، وجه سوم بررسی های خود که بررسی های آزمایشگاهی است را آغاز می کنیم تا بتوانیم با قطعیت در مورد فرد مشکوک صحبت کنیم.

  • کروناویروس هنوز تست تشخیص سریع ندارد

وی با بیان اینکه این ویروس جدید است، اضافه کرد: به همین دلیل هنوز برای تشخیص کرونا ویروس 2019 تست تشخیص سریع وجود ندارد و تنها تشخیص های آزمایشگاهی مولکولی انجام می شود که امکانات آن نیز در کشور وجود دارد.

عرفانی ادامه داد: تا به امروز 6 بیمار مشکوک به کرونا ویروس از چند استان در کشور گزارش شده است که بیمار بلافاصله مورد بررسی قرار گرفته و خوشبختانه متوجه شدیم به کرونا ویروس مبتلا نبوده اند.

وی عفونت کروناویروس جدید را نوعی عفونت تنفسی معرفی کرد و گفت: اگر فردی به عفونت های تنفسی مبتلا است، بهتر است هنگام بیماری در منزل استراحت کند و از تردد در اماکن عمومی دوری کنند اما اگر مجبور به حضور در اماکن عمومی شدند، از ماسک استفاده کرده و فاصله یک متری خود با دیگران را حفظ کنند؛ دست ندادن، روبوسی نکردن، رعایت آداب تنفسی و شست شوی مکرر دست ها به مدت 30 ثانیه نیز می تواند در پیشگیری از عفونت های تنفسی بویژه کروناویروس موثر باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 3

به "کروناویروس همچنان پشت مرزهای ایران ، بیماری تست تشخیص سریع ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروناویروس همچنان پشت مرزهای ایران ، بیماری تست تشخیص سریع ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید