چه کسى اساسنامه متناقض فدراسیون فوتبال ایران را به فیفا ارسال کرد؟، لزوم ورود نهادهای نظارتی

به گزارش دوست داشتنی ها، انتشار نامه دوم فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در خصوص ضرورت اصلاح اساسنامه حاوى نکات مهمی است که باید با دقت نظر بیشترى مورد بررسى قرار گیرد.

چه کسى اساسنامه متناقض فدراسیون فوتبال ایران را به فیفا ارسال کرد؟، لزوم ورود نهادهای نظارتی

به گزارش دوست داشتنی ها، در بند دوم نامه ارسالی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران چنین عبارتى دیده مى شود: میان نسخه های فارسی و انگلیسی اساسنامه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران و مستندات مربوط به فرآیند ثبت نام کاندیداها برای تصدی پست خالی (ریاست فدراسیون) که در تاریخ سوم فوریه سال 2020 از سوی فدراسیون فوتبال ایران در اختیار AFC قرار گرفت، مغایرت هایی وجود دارد.

در واقع معنى این عبارت ارسال ترجمه نادرستى از اساسنامه به فیفا است که مورد توجه فدراسیون دنیاى قرار گرفته و به نوعى غیر مستقیم فدراسیون فوتبال ایران را متهم به عدم صداقت و شفافیت کرده است. اتهامى که در صورت اثبات علاوه بر جرایم و مجازات هاى بین المللى از نظر اعتبار و وجهه دنیاى ضربه بزرگى به فدراسیون فوتبال ایران وارد مى کند.

بر این اساس در خصوص ادعاى تناقض نسخه هاى فارسى و انگلیسى سه احتمال قابل پیش بینى است:

1- احتمال اول اینکه اشتباه یا قصورى در ترجمه اجرا شده باشد که با توجه به حجم مکاتبات بین المللى کمیته بین الملل در فدراسیون و حضور افراد با سابقه و مسلط به زبان انگلیسى بسیار بعید و دور از ذهن به نظر مى رسد. مشخص نیست این اتفاق در چه زمان و دوره ای رخ داده اما هر چه باشد چیزى از بار مسئولیت مسئول این کمیته (در هر دوره ای) کم نمى شود چرا که قطعا وظیفه تایید مستقیم متن و محتواى نامه بر عهده شخص خود او است و اشتباه در ترجمه چنین مکاتبات مهمى قابل پذیرش نیست.

2- دومین احتمال این است که فیفا در این خصوص دچار اشتباه شده باشد و اساسا تناقضى در این بین وجود نداشته که البته این احتمال از گزینه اول هم بسیار بعیدتر است. اگر فدراسیون فوتبال منکر وجود تناقض است باید با قاطعیت در قبال چنین اتهامى از خودش دفاع کرده و حتى فیفا را مجبور به عذرخواهى کند.

3- سومین و خطرناک ترین احتمال این است که عامدانه نسخه انگلیسى به شکل متفاوتى تنظیم شده باشد که در صورت اثبات چنین تخلفى لازم است برخورد قاطع با فرد یا افراد خاطى صورت پذیرد. در این احتمال به طور قطع باید به دنبال یافتن آمرین یا گروه و افرادى بود که تلاش می کنند به هر شکل ممکن فیفا را منحرف کنند و اقدام شان برای ارسال اساسنامه متفاوت با نسخه فارسی به همین دلیل بوده است.

سرنخ ماجراى مبهم ترجمه اساسنامه در دست کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال است که در این مقطع لازم است به ابهامات زیادى در خصوص مکاتبه با فیفا، مبادله ایمیل، تناقض ترجمه اساسنامه و البته دلیل عدم اصلاح اساسنامه در این مدت پاسخ بدهد.

در این میان نهادهای نظارتی نیز باید به موضوع ورود کرده و با افرای که اینگونه با آبروی ایران در دنیا بازی می کنند، برخورد کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 75

به "چه کسى اساسنامه متناقض فدراسیون فوتبال ایران را به فیفا ارسال کرد؟، لزوم ورود نهادهای نظارتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسى اساسنامه متناقض فدراسیون فوتبال ایران را به فیفا ارسال کرد؟، لزوم ورود نهادهای نظارتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید