نماینده عراقی: تیم گفت وگو کننده با آمریکا به مجلس گزارش می دهد، یک نظامی آمریکایی نباید در عراق بماند

به گزارش دوست داشتنی ها، یک عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق شرح داد که تیم گفت وگو کننده عراق با دولت آمریکا درباره محتوای این گفت وگوها به مجلس عراق گزارش می دهد.

نماینده عراقی: تیم گفت وگو کننده با آمریکا به مجلس گزارش می دهد، یک نظامی آمریکایی نباید در عراق بماند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مختار الموسوی عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس از ائتلاف الفتح در گفت وگو با سایت العربی الجدید گفت: میزبان تیم گفت وگو کننده عراق برای آگاهی از جزئیات گفت وگوها و مسائل مطرح شده ای خواهیم بود که در بیانیه مشترک آمریکا و عراق ذکر نشده است.

عراق و آمریکا در بیانیه مشترکی در انتها اولین دور گفت وگوهای خود درخصوص خروج نیروهای آمریکایی از عراق به توافق رسیدند و قرار است دور بعدی این گفت وگوها ماه ژوئیه در واشنگتن برگزار شود.

در این بیانیه آمده است: درخصوص شراکت امنیتی، دو کشور اذعان کردند که در سایه پیشرفت چشمگیر در رهایی از تهدید گروه تروریستی داعش، آمریکا در طول ماههای آینده به کاهش شمار نیروهای موجود در عراق و گفت وگو با دولت عراق درباره شرایط نیروهای باقیمانده ادامه خواهد داد و تمرکز دو کشور به سمت توسعه رابطه امنیتی طبیعی براساس منافع مشترک حرکت می کند. همچنین آمریکا تاکید کرد که برای برپایی پایگاههای دائمی یا حضور نظامی دائمی در عراق تلاش نمی کند؛ همانطور که قبلا در توافقنامه چارچوب راهبردی سال 2008 توافق شد که بر همکاری امنیتی براساس توافقنامه های دوجانبه تاکید می کند. دولت عراق نیز متعهد به حفاظت از نیروهای نظامی ائتلاف بین المللی و همراه با نیروهای عراقی که میزبان آنها هستند؛ همسو با قوانین بین المللی و تدابیر تعیین درخصوص حضور این نیروها به شکلی که توافق درباره آن بین دو کشور صورت خواهد گرفت، شد.

مختار الموسوی عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس گفت: باید موضوع انتها حضور آمریکا براساس مصوبه مجلس عراق یکسره و نهایی شود و نباید این مسئله تا زمان انتها یا نهایی شدن گفت وگو به تعویق بیفتد. این نگرانی و هشدار وجود دارد که این گفت وگو ممکن است برای تامین منافع آمریکا و بقای نیروهایش برای مدتی طولانی تر تحت عناوین و بهانه های جدیدی در عراق باشد و ما این را هرگز نخواهیم پذیرفت.

وی افزود: تعلل دولت جدید عراق در نهایی کردن پرونده حضور بیگانگان باعث خواهد شد که موضع قاطع و شدیدی در قبال آن بگیرم و همه راهها و گزینه ها از جمله سلب اعتماد پیش روی ما است زیرا حاکمیت عراق خط قرمز است و به هیچ طرف یا فردی در هر جایگاهی که باشد، اجازه معامله بر سر آن را نخواهیم داد. ما این گفت وگوها را زیر نظر خواهیم داشت و نتایج آن را پیگیری خواهیم کرد تا اینکه اهداف ملی به طور کامل محقق شود و آخرین نظامی آمریکایی و خارجی از سراسر خاک عراق بیرون رانده شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 309

به "نماینده عراقی: تیم گفت وگو کننده با آمریکا به مجلس گزارش می دهد، یک نظامی آمریکایی نباید در عراق بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده عراقی: تیم گفت وگو کننده با آمریکا به مجلس گزارش می دهد، یک نظامی آمریکایی نباید در عراق بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید