مقام آمریکایی: خواستار حضور نظامی دائمی در عراق نیستیم

به گزارش دوست داشتنی ها، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که این کشورخواستار احداث پایگاه نظامی دائمی در عراق نیست و نمی خواهد که حضور نظامی دائمی در عراق داشته باشد.

مقام آمریکایی: خواستار حضور نظامی دائمی در عراق نیستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا امروز پنجشنبه ادعا کرد که هنوز موعد خروج ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش به رهبری واشنگتن از عراق فرا نرسیده است.

دیوید کوپلی معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که آمریکا خواستار احداث پایگاه نظامی دائمی [در عراق] نیست و همچنین نمی خواهد که حضور نظامی دائمی در عراق داشته باشد.

شبکه خبری الفرات به نقل از این مسئول آمریکایی گزارش داد: در جریان مذاکرات با عراق در چارچوب معاهده راهبردی، تکلیف این مسأله (حضور نظامی) را ده سال پیش با دولت عراق معین کردیم.

وی مدعی شد: ما باور داریم که عراق در حال حاضر، در مرحله دفاع از خاک خود واقع شده است و این مسئله را محترم می دانیم و بر این باوریم که در راستا درست خود حرکت می کند.

کوپلی در عین حال ادعا کرد که ما نمی خواهیم سناریوی سال 2011 تکرار شود؛ زمانی که از نیروهای ائتلاف خواسته شد که پیش از موعد [از عراق] عقب نشینی کنند و به تبع آن، بی ثباتی، جنگ داخلی و ظهور داعش شکل گرفت.

این مسئول آمریکایی می گوید که ائتلاف بین المللی متشکل از بیش از هشتاد کشور است که بیشتر آنها، بهترین سلاح پیشرفته را دارند و در جنگ علیه داعش از عراق حمایت می کنند.

این ادعاها در حالی مطرح می شود که حسن سالم کننده فراکسیون مجلسی صادقون درباره زمان تاخت و تاز داعش در سال 2014 گفت: آمریکا بدون هیچ واکنشی، سه ماه، نظاره گر گسترش داعش [در عراق] بود... ولی جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی از عراق در برابر داعش را بر عهده گرفت.

سالم با بیان اینکه جمهوری اسلامی در حالی در برابر داعش، به عراق کمک کرد که هیچ سربازی از آن در کشور [عراق] حضور نداشت، تأکید کرد که آمریکا از تروریسم و داعش به عنوان بهانه ای برای باقی ماندن خود در عراق استفاده می کند.

کوپلی در عین حال مدعی شد که ائتلاف بین المللی توانمندی زیادی برای مبارزه با داعش دارد و نیروهای امنیتی عراق نیز به این توانمندیها نیاز دارند.

این مسئول آمریکایی در پایان مدعی شد: کسانی که شدیدا اصرار دارند نیروهای خارجی [از عراق] خارج شوند، در پی تحقق اهداف خاصی هستند و می خواهند ابزارهای امنیتی عراق را سلب کنند.

در همین ارتباط، حیدر العبادی نخست وزیر پیشین عراق اخیرا گفت که ایالات متحده آمریکا در زمان حمله گروه تروریستی داعش به این کشور در سال 2014، هیچ کمکی به بغداد نکرد.

العبادی با بیان اینکه در آن زمان، آمریکا حتی یک دلار [به عراق] کمک نکرد، خاطر نشان کرد: وقتی که گروه تروریستی داعش آمد، آمریکا، عراق را رها کرد... آمریکا بدون دریافت مابه ازا، هیچ کمکی به عراق نخواهد کرد.

اخیرا نیز مذاکراتی بین عراق و آمریکا صورت گرفت و طرفین خبر دادند که این مذاکرات ادامه خواهد یافت. ناظران می گویند که آمریکا از رهگذر این مذاکرات، در پی تثبیت حضور اشغالگرانه خود در عراق است.

این در حالی است که مجلس عراق مصوبه اخراج نظامیان تروریست آمریکا از این کشور را تصویب کرده و بیشتر طیفهای سیاسی و اقشار مختلف عراق بارها مخالفت خود را با عناصر آمریکایی و ائتلاف بین المللی اعلام کرده اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 331

به "مقام آمریکایی: خواستار حضور نظامی دائمی در عراق نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام آمریکایی: خواستار حضور نظامی دائمی در عراق نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید