قوانین ساده برای زنده نگهداشتن گیاهان در خانه

به گزارش دوست داشتنی ها، هیچ جادویی برای مراقبت صحیح از گیاهان خانگی وجود ندارد، تنها کافی است چند قانون ساده را رعایت کنید.

قوانین ساده برای زنده نگهداشتن گیاهان در خانه

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، خانه بدون گیاه را تصور کنید، سرد و کم انرژی حالا گیاهان را در گوشه کنار آن بچینید، تفاوت را می توان حس کرد.

مطالعات نشان داده است وجود گل و گیاه در محیط زندگی، بهره وری را بالا می برد و استرس و فشار را در افراد کاهش می دهد.

پس پیشنهاد می کنیم به خاطر نگرانی از چگونگی نگهداری از گیاهان، خود را از این نعمت زیبا بی نصیب نکنید، فقط چند اصل ساده را بیاموزید.

1- پک وسایل کاشت خود را آماده کنید

اگر نگران آلوده شدن دست ها، گیر کردن خاک میان انگشتان و زیر ناخن هایتان هستید، یک جفت دستکش زیبا تهیه کنید که محکم و راحت باشد.

ابزاری که به آن نیاز دارید یک قیچی تیز باغبانی است تا بتوانید برای پیرایش ریشه و هرس از آن بهره ببرید. قیچی را بعد از استفاده تمیز و خشک کنید تا خیلی زود کند یا خراب نگردد.

برای اسپری کردن آب بر روی گیاهان نیاز به یک قوطی اسپری آب دارید. می توانید به جای خرید آن، از ظرف اسپری دور ریختنی مانند شیشه پاک کن بهره ببرید. حتما به خاطر داشته باشید که قبل از مصرف، آن را به خوبی بشویید.

به یک پیمانه یا وسیله برای افزودن خاک به گلدان ها نیز نیاز دارید. این هم می تواند یکی از وسایل دورریختنی خانه شما باشد.

2- خانه جدید برای گیاه تهیه کنید

ایده خوبی است که بتوانید گلدان گیاهانی را که چند ماهی است به خانه آورده اید، عوض کنید. به خصوص اگر در ظرف های پلاستیکی قرار دارند چراکه گیاهان، گلدان های پلاستیکی را دوست ندارند. بهتر است گلدان گیاهان سالی یک بار تعویض گردد.

اگر تمایل به عظیم تر شدن و رشد بیشتر گیاه دارید، حتما به آن فضای بیشتری اختصاص دهید. افزایش پنج سانتی متری به قطر گلدان جدید در هر سال، طبیعی است اما اگر واقعاً بخواهید رشد را تقویت کنید، می توانید به گیاه خود فضای بیشتری بدهید.

اگر آب به مقدار زیادی در گلدان باقی بماند، ریشه گل ها و گیاهان خفه می گردد و گیاه شما کم کم شادابی خود را از دست داده و ممکن است از بین برود.

همانطور که آب ندادن باعث مرگ گیاه می گردد، آبیاری زیاد هم باعث از بین رفتن آن خواهد شد. پس حتما یک لایه زهکشی حسابی برای خاک گلدان انجام دهید.

زهکشی خاک یعنی اینکه شرایطی را برای خاک گیاه فراهم کنید که آب اضافی درون خاک باقی نماند.

به خاطر داشته باشید که هر چقدر زهکشی خاک بهتر باشد آب اضافه سریع تر از زیر گلدان خارج می گردد.

برای این کار ضروری است به خاک کمی برگ، ماسه یا کمپوست اضافه کنید تا اجازه سفت شدن به خاک را ندهند.

3- نشانه ها را جدی بگیرید

چند نکته کلی وجود دارد که می توانید برای رشد گیاهان در خانه خود از آنها بهره ببرید.

به برگ ها نگاه کنید: گیاهان برگ دار تمایل به خیس ماندن دارند، در حالی که گیاهان دارای سازه های ضخیم تر، سفت و سخت از جمله کاکتوس ها، گیاهان مار و گیاهانی که دارای ساقه های چوبی هستند، به آب کمتری نیاز دارند.

نگذارید گیاه غرق آب باشد: هیچ گیاهی دوست ندارد در آب بنشیند. اگر آب داخل گلدان به سینی زهکشی (زیرگلدانی) می رود و بیشتر از یک روز باقی می ماند، آن را دور بریزید.

اندازه را در نظر بگیرید: گلدان های کوچک تر معمولاً باید بیشتر آبیاری شوند. اما بسیاری از مردم، گلدان های عظیم تر را غرق آب می نمایند و تصور دارند که برای اشباع هر سانتی متر از خاک، آب نیاز دارند. یک قانون کلی می گوید، هر گیاه نیاز به آب به اندازه یک سوم حجم گلدان دارد.

به علائم توجه کنید: خاک گلدان بوی نامطبوعی نداشته باشد، خاک هرگز خشک نگردد، حشرات کوچک روی سطح خاک وجود نداشته باشند، برگ های زیرین گیاه زرد نشوند، روی برگ یا گلدان قارچ دیده نگردد. در صورت دیدن هر یک از آنها، به دنبال برطرف مشکل باشید.

4- نیاز گیاه به نور را رمزگشایی کنید

چیزی به عنوان گیاه بی نیاز از نور وجود ندارد. اگر نمی دانید که گیاه تان را کجا بگذارید، آنرا کنار پنجره قرار دهید. نور ماده غذایی اصلی گیاهان است. گیاهان به معنای واقعی کلمه به نور خورشید نیاز دارند اما درصد آن در گیاهان مختلف متفاوت است. اگر از میزان نیاز گیاه تان به نور با خبر هستید، این دسته بندی را رعایت کنید.

کم نور: گیاه را در چند متری از یک پنجره شرقی یا شمالی یا در داخل اتاقی که دارای پنجره جنوبی یا غربی است قرار دهید.

نور متوسط: آن را در کنار یک پنجره شرقی یا شمالی قرار دهید که هر روز حداقل چند ساعت نور مستقیم دریافت کند.

نور زیاد: آن را در محلی قرار دهید که به مدت شش ساعت یا بیشتر در معرض مستقیم قرار بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 282

به "قوانین ساده برای زنده نگهداشتن گیاهان در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین ساده برای زنده نگهداشتن گیاهان در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید