سقوط قیمت نفت تا کجا؟

به گزارش دوست داشتنی ها، یک کارشناس ارشد حوزه انرژی گفت: تا زمانی که مدیریت عرضه در بازار نفت صورت نگیرد، شاهد کاهش قیمت ها هستیم و اصلاح این امر نیز فقط با مدیریت عرضه و تقاضا ممکن است.

سقوط قیمت نفت تا کجا؟

محمد خطیبی در گفت وگو با دوست داشتنی ها، با بیان اینکه بازار نفت منتظر این است که یک نظم و انظباط در عرضه حاکم شود، اظهار کرد: همانطور که قبلا عرضه مدیریت می شد و کشورهای اوپک بازار را مدیریت می کردند، لازم است که اکنون نیز به این مهم توجه شود. اما این مدیریت از بین رفته و وجود ندارد و هر کشور به هر میزان که بتواند تولید می کند.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت عرضه مهم ترین نیاز بازار است تا بازار به حالت عادی بازشود، شرح داد: این افزایش تولید در حال حاضر خیلی بیشتر از نیاز بازار است و این مازاد عرضه به بازار فشار وارد می کند و منجر به کاهش بیشتر قیمت نفت می شود.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی اضافه نمود: مهمترین نیاز بازار، مدیریت عرضه است و می توان با اقداماتی که در گذشته توسط اوپک پلاس اجرا شده، این مسله را مدیریت کرد و تنها این مدیریت عرضه است که می تواند بازار را به حالت عادی خود بازگرداند.

خطیبی در خصوص تاثیر ویروس کرونا بر سقوط قیمت نفت گفت: علت تشکیل جلسه فوق العاده اوپک کاهش تقاضای جهانی بود که می بایست به دنبال آن عرضه نیز کاهش می یافت اما توافق کاهش تولید انجام نشد و افزایش تولید نیز رقم خورد و این در حالی است که ارزیابی این بود که اوپک علاوه بر کاهش قبلی، 1.5 میلیون بشکه دیگر نیز کاهش دهد اما این مساله مورد توافق قرار نگرفت و متاسفانه این موضوع موجب سقوط قیمت ها شد.

به گفته وی، هرچقد که میزان مازاد عرضه بیشتر شود فشار بر قیمت ها بیشتر خواهد شد. اکنون نیز شرایط روانی بازار خوب نیست و بازار از نظر روانی چنین برداشتی را ندارد که الان مدیریت عرضه حاکم شود، چون هیچ انظباطی در بازار نیست و کاهش تولید قبلی نیز منتفی شده است و بازار هم از نظر روانی و هم از نظر عملی در حال فشار است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار کرد: عامل اصلی شرایط فعلی بازار عدم کنترل مازد عرضه است، چراکه در شرایطی که باید عرضه کاهش پیدا می کرد متاسفانه بازار با افزایش عرضه روبرو است و این بی انظباطی ها و رها کردن بازار عرضه در شرایطی که بسیار نیاز است موجب شده قیمت ها به مرز 20 دلار برسد و اگر این وضع ادامه یابد کاهش بیشتر قیمت را خواهیم داشت، مگر اینکه رویکرد بازار تغییر کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 113

به "سقوط قیمت نفت تا کجا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط قیمت نفت تا کجا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید