سامانه بازرسی زیرخودروها برای جلوگیری از قاچاق کالا

به گزارش دوست داشتنی ها، گروهی از محققان یک شرکت فناور سامانه ای برای بارزسی زیر خودروها عرضه کردند که قادر است با دقت بالا اقدام به بررسی زیر خودروها برای جلوگیری از قاچاق کالا کند، ضمن آنکه می تواند وزن واقعی خودروها را به کاربران هشدار دهد.

سامانه بازرسی زیرخودروها برای جلوگیری از قاچاق کالا

حسین اسماعیلی، مجری طرح در گفت وگو با دوست داشتنی ها، دستاورد تحقیقات این شرکت را تولید سامانه اسکنر بازرسی زیر خودرو دانست و اضافه کرد: برای بازرسی زیر خودرو دستگاهی را عرضه کردیم که وقتی خودرو در گیت های امنیتی از روی این دستگاه عبور می کند، تصویر کاملی از خودرو را برای کاربر ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در گیت های امنیتی از طریق آینه و یا حفر چاله ای، اقدام به بازرسی زیر خودرو می شود، خاطر نشان کرد: در برخی موارد با حفر چاله ای، سرباز به داخل آن می رود و نسبت به بازرسی زیر خودرو اقدام خواهد شد.

اسماعیلی اضافه کرد: با استفاده از این سامانه سرعت و دقت بازرسی زیر خودروها افزایش می یابد و حتی در صورتی که جسم خارجی به زیر خودرو چسبانده شده باشد، می تواند با دقت بالا تشخیص دهد و به کاربر آلارم دهد.

مجری طرح، عملکرد این سامانه را بر اساس پردازش تصویر دانست و اظهار کرد: این سامانه مجهز به دوربین های بینایی ساده با ویژگی خای خاصی است که با پردازش تصویر، اسکنی از زیر خودرو خواهد داشت و با به هم چسباندن تصاویر قادر به تشخیص میزان سرعت خودرو، نوع و ارتفاع خودرو را دارد.

اسماعیلی با اشاره به کاربردهای این سامانه برای پیشگیری از قاچاق کالا، توضیح داد: معمولا در زیر خودروهای باری با وزن کم، جسمی در زیر خودرو نصب می شود تا زمانی که بر روی باسکول قرار می گیرد وزن آن را جا به جا نشان دهد ولی با استفاده از این سامانه دیگر نیازی نیست که فردی زیر خودرو را بررسی کند بلکه با ارائه تصاویر، کاربر با مشاهده آن می تواند تشخیص دهد که وزن واقعی خودرو چه میزان است ضمن آنکه نرم افزار این سامانه اعلام می کند که جسم نامتعارفی در زیر خودرو قرار گرفته است یا خیر.

وی با تاکید بر اینکه دوربین مورد استفاده در این سامانه از نوع دوربین های مادون قرمز و دید در شب نیست، ادامه داد: این سامانه در قالب سرعت گیر ساخته شده است که در داخل آن دوربین و نورپردازی قرار می گیرد و بعد از آنکه خودرو از روی این سرعت گیری عبور می کند این دوربین ها تصاویر زیر خودرو را به کاربر نشان می دهد.

اسماعیلی با بیان اینکه در سرعت گیرها، خودروها سرعت بالایی ندارند، اضافه کرد: دوربین های این سامانه قادر به دریافت تصاویر با سرعت حداکثر 25 کیلومتر در ساعت است.

به گفته وی این سامانه در اماکن امنیتی مانند ورودی ساختمان های دولتی، پتروشیمی ها، بنادر، مرزبانی ها و گیت های ورودی و خروجی گمرکات قابل استفاده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دوربین های این سامانه قادر به شناسایی نوع جنس کالاهای موجود در خودرو هست یا خیر توضیح داد: از آنجایی که دوربین های به کار رفته در این سامانه از نوع بینایی است، تنها تصویر زیر خودرو را ارائه می دهد و قادر به معین جنس آن نیست.

این محقق از تجاری سازی این سامانه خبر داد و یادآور شد: این سامانه به صورت پیش فروش برای یکی از ارگان های نظامی تجاری سازی شده است و شروع به ساخت آن کرده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 42

به "سامانه بازرسی زیرخودروها برای جلوگیری از قاچاق کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه بازرسی زیرخودروها برای جلوگیری از قاچاق کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید