خواب ناآرام به خاطر کرونا

به گزارش دوست داشتنی ها، با آغاز پاندمی کرونا، بسیاری از افراد شاغل می توانند بواسطه دورکاری، کمی بیشتر بخوابند و در حالیکه کارشناسان این پدیده را برای سلامتی مثبت می دانند اما هشدار می دهند که بحران کرونا می تواند ما را در خواب نیز تعقیب کند و منجر به کابوس دیدن و خوابی ناآرام گردد.

خواب ناآرام به خاطر کرونا

به گزارش خبرنگاران، در جوامعی مانند آلمان که میزان بهره دهی و ظرفیت های کاری انسان ها از معیارهای مشخص کننده برای حفظ شغل است، معمولا افراد شاغل کمتر از میزان لازم می خوابند و اغلب دچار کمبود خواب هستند.

این شرایط در درازمدت مضر است زیرا به قول یان بورت، یک متخصص سلامت خواب در آلمان، کسی که خواب خوبی نداشته در طول روز نیز بیدار نیست.

اکنون با ادامه پاندمی کرونا، دورکاری در بسیاری از مشاغل شکل غالب است و بسیاری که افراد از خانه، کارها و وظایف خود را انجام می دهند و در نتیجه مجبور به رفت و آمد نیستند و می توانند مدت بیشتری بخوابند.

این به خصوص برای افرادی که سحرخیز نیستند و ساعت بیولوژیکی خواب آنها طوری است که شب ها دیر می خوابند و روزها دیرتر بیدار می شوند، مفید است. آنها در مجموع سرحال تر و پرانرژی ترند. در حقیقت در دوران پاندمی بدن ما می تواند سال ها و ماه های کم خوابی را جبران کند.

کابوس و خواب ناآرام به خاطر کرونا

اما همه پزشکان و محققان، پاندمی کرونا را برای خواب مثبت نمی دانند. یک مطالعه که توسط تیمی از دانشگاه هلسینکی در فنلاند صورت گرفته است، نشان می دهد که بحران کرونا بسیاری از افراد را در شب و در رویا نیز تعقیب می نماید.

متخصصان علوم پزشکی در این مطالعه نتیجه گیری نموده اند شرایطی که کرونا بر جامعه حاکم نموده، هم ریتم خواب و هم محتوای خواب را تحت تأثیر قرار می دهد.

برای این مطالعه حدود 4000 داوطلب محتوای رویاهای خود را توصیف نموده و بیش از یک چهارم گفته اند که کابوس های شبانه بیشتری نسبت به قبل دارند. حدود یک سوم هم گفته اند خواب شان منقطع شده و در طول شب بیشتر بیدار می شوند.

با توجه به نتایج فوق، متخصصان تاکید دارند که در چنین شرایطی افراد ناگزیر هستند به این ناآرامی ها و آشفتگی ها در خواب شبانه اهمیت داده و ضرورت دارد که برای بهبود شرایط سلامت خود از یک درمانگر و متخصص یاری و مشورت بگیرند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 790

به "خواب ناآرام به خاطر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب ناآرام به خاطر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید