خبرنگاران فراوری قارچ خوراکی در اصفهان 56 درصد افزایش یافت

به گزارش دوست داشتنی ها، اصفهان - خبرنگاران - مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: فراوری انواع قارچ خوراکی در این استان نسبت به هفت سال قبل حدود 56درصد افزایش داشته است.

خبرنگاران فراوری قارچ خوراکی در اصفهان 56 درصد افزایش یافت

احمدرضا رییس زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: 13 هزار و 397 تُن انواع قارچ خوراکی سال گذشته زراعی در این استان برداشت شد در حالیکه در سال زراعی 92 تا 93 که ابتدای فعالیت دولت بود هفت هزار و 502 تُن از این محصول در سطح اراضی اصفهان بدست آمد.

وی با بیان اینکه افزایش بیش از پنج هزار و 800 تن فراوری قارچ خوراکی در این بازه زمانی رقم معقول و مطلوبی است، توضیح داد: طرح های حمایتی و ارائه تسهیلات از جمله اقداماتی بود که رشد فراوری آن را در پی داشت.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه اصفهان رتبه سوم کشوری از لحاظ فراوری قارچ را در اختیار دارد، افزود: 760 نفر بطور مستقیم در استان در این صنعت به کار مشغولند و با افزایش شمار واحدهای فراوریی یا توسعه آنها می توان اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم حاصل از آن را افزایش داد.

رییس زاده درباره تعداد واحدهای فراوریی قارچ خوراکی در استان اظهارداشت: 69 مجموعه فراوریی در منطقه قارچ خوراکی کشت می نمایند و 24 واحد آنها صنعتی و مابقی سنتی هستند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات بانکی به واحدهایی که بیش از 200 تن در سال کشت می نمایند پرداخت می گردد اعلام نمود: توسعه کمی و کیفی واحدهای کشت نماینده قارچ خوراکی نیازمند تامین اعتبارات لازم و ارائه تسهیلات است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان به صادرات این محصول غذایی به سایر کشورها اشاره نمود و ادامه داد: کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایه مقصد بخشی از این فراوری کشاورزی است و بویژه در نیمه دوم سال حجم قابل توجهی از قارچ فراوریی در اصفهان به عراق صادر می گردد که نتیجه آن ارزآوری به کشور است.

رییس زاده ادامه داد: بیشتر شهرستان های استان در زمینه کشت قارچ خوراکی مشارکت دارند اما شهرستان های اصفهان، برخوار، تیران و کرون و نجف آباد پیشتاز هستند و از آنجا که قارچ خوراکی بازار مصرف خوبی دارد می توان با گسترش صنعت فراوری آن در تمامی مناطق شاهد رشد قابل توجه، اشتغالزایی، درآمدزایی و در نهایت توسعه کشاورزی منطقه بود.

استان اصفهان با دارا بودن 563 هزار هکتار اراضی کشاورزی معادل پنج درصد از مساحت استان و 3.5 درصد از اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است و با دارا بودن شرایط متنوع آب و هوایی، استعداد فراوری انواع محصولات کشاورزی را دارد به گونه ای که در مناطق گرم و خشک استان خرما، انار و پسته و در مناطق سرد و کوهستانی استان بادام و گردو و در مناطق معتدل و معتدل سرد انواع محصولات دانه دار و هسته دار کشت می گردد.

مجموع اراضی زراعی استان حدود 486 هزار هکتار است که در سال های نُرمال از حیث بارندگی حدود 70 درصد آن به کشت محصولات زراعی مانند انواع غلات، حبوبات و محصولات علوفه ای، جالیزی و انواع سبزی و صیفی و گیاهان زینتی اختصاص می یابد و فراوری سالانه محصولات زراعی استان در شرایط عادی حدود چهار میلیون و پانصد هزار تن است.

مجموع اراضی باغی استان نیز حدود 80 هزار هکتار است و بطور عمده شامل محصولاتی مانند انواع سیب درختی، انار، به، انگور، بادام، پسته، گلابی و زردآلوست و مجموع فراوریات باغی و گلخانه ای استان در شرایط عادی حدود 800 هزار تن برآورد می گردد.

از فراوریات شاخص محصولات کشاورزی استان می توان به شیرخام با فراوری یک هزار و 443 تن (رتبه اول کشور)، گوشت مرغ با فراوری حدود 200 هزار تن و تخم مرغ 105 هزار تن در سال (رتبه دوم)، گوشت قرمز با فراوری هفتاد هزار تن در سال (رتبه پنجم)، عسل هفت هزار و سیصد تن در سال (رتبه سوم) ، گوشت بوقلمون 10 هزار تن (رتبه اول) و شترمرغ با فراوری هزار تن در سال (رتبه دوم) در سال اشاره نمود.

همچنین در بخش ماهیان زینتی با فراوری 67 میلیون و پانصد هزار قطعه در سال (رتبه اول)، محصولات گلخانه ای با فراوری سالیانه 302 هزار تن (رتبه سوم)، پیاز با فراوری سالیانه 390 هزارتن (رتبه دوم) و سیب زمینی با فراوری سالیانه 528 هزار تن (رتبه سوم) و سیب درختی با فراوری سالیانه 277 هزار تن (رتبه چهارم کشور)، فراوری قارچ با فراوری سالیانه 13 هزار تن (رتبه سوم) به این خطه اختصاص دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 457

به "خبرنگاران فراوری قارچ خوراکی در اصفهان 56 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فراوری قارچ خوراکی در اصفهان 56 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید